Göbek Eritme Egzersizleri ile Düz Bir Karına Kavuşun

0
633
goebek-eritme-egzersizleri

Aynaya baktığınızda en çok rahatsız olduğunuz bölgeniz neresi? Birçok kişi bu soruya “Göbeğim!” şeklinde cevap veriyor. Yemek yeme alışkanlıklarımız ve gündelik hayattaki hareketsizliğimiz sebebi ile göbek bölgesindeki yağlanma adeta geleneksel bir kıyafet gibi hep üzerimizde. Göbek Eritme Egzersizleri bize bu konuda en önemli noktalari göstereçek.

Bu gidişe dur demek, vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtularak aynada kendinizi daha çok beğenmek istiyorsanız, bu yazımızda karın bölgenizdeki yağlardan kurtulup hemen göbek eritme yollarını sizlerle paylaşacağız. Göbek Eritme Egzersizleri ile Düz Bir Karına Kavuşa biliriz.

Göbek eritmenin en hızlı yolu elbette spor yapmaktır. Spor yaparak vücudunuzda biriken fazla karbonhidrat ve yağlardan kurtulabilirsiniz. Öncelikle bu konuda kararlı ve düzenli olmalısınız. Birkaç hafta spor yapıp, bir sonuç alamadığınızı düşünüp; bırakırsanız, tüm çalışmanız boşa gider. Vücudunuzun kendini tanıması için ona bir fırsat vermeniz gerekir.

Göbek eritme yöntemleri evde kolaylıkla denenebilir. Günde yarım saatinizi bu egzersizler için ayırarak etkili sonuçlar alabilirsiniz. Hemen göbek eritme yöntemleri neler onlardan bahsedelim.

Spora başlamadan önce koşun veya yürüyün

goebek-eritme-egzersizleri-1

Egzersizlerinize başlamadan önce tempolu bir yürüyüş veya hafif bir koşu yapın. Bu sayede vücudunuz ısınacak, metabolizmanız hızlanacak ve yağ yakımını hızlandıracaktır. Spora başlamadan önce koşmak kadar bitirdikten sonra koşmak da, kaslarınızın sağlamlaşması için önemlidir. Unutmayın; koşmak, en etkili yağ yakıcı zayıflama egzersizlerinden biridir.

spor-kosu


Göbek Eritme Egzersizleri Nelerdir?

Size en kolay ve etkili Göbek Eritme Egzersizleri için yöntemleri sunuyoruz.

1. Windshield Wipers

goebek-ertime-windshield-wipers

Türkçe’ye “Cam sileceği” olarak çevrilen bu harekette, önce yere sırt üstü uzanarak bacaklarınızı dizlerinizden 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde kırarak yukarı kaldırın. Kollarınızı sağa ve sola açın. Ardından iki bacağınızı birleştirip, belinizi kıvırarak ancak omuzlarınızı yerden kaldırmayacak şekilde önce sağa sonra sola doğru kıvrılın.

Bu hareketleri yaparken başlangıç pozisyonunda nefes alın, bacaklarınızı kaydırdığınız esnada karnınızı sıkın ve ardından tekrardan başlangıç pozisyonuna geçerek diğer bacağınız için tekrarlayın. İki taraf için de 10 defa bu hareketleri yaptıktan sonra 1 dakika kadar mola verin. Ardından 3 tekrar şeklinde egzersizinizi tamamlayın.

2. Extended Arms & Legs Lift (Superman)

extended-arms-legs-lift-hareketleriBu egzersiz, başlangıç seviyesinde kolay uygulanan bir harekettir. Önce yüz üstü yatarak bedeninizi tamamen yere yapıştırın. Ardından kollarınızı uzatın, bedeninizi yerinden oynatmadan – karnınızı sıkarak- kollarınız ve bacaklarınızı birbirleri ile paralel olarak havaya kaldırın.

Boynunuzu kasmamaya özen gösterin. Havada 2-3 saniye bekledikten sonra indirin. Toplamda 15 defa hareketi yaptıktan sonra 1 dakika kadar ara verin ve aynı şekilde tekrarlayarak 3 set olarak yapın.

3. Leg Pull In – Knee Up

leg-pull-in-knee-upBasit bir bacak çekip itme hareketi ile egzersizinize devam edebilirsiniz. Bu hareket karın kaslarınızı çalıştıracak ve sıkılaşmanız için oldukça etkili olacaktır.

Harekete başlamak için önce yere uzanın. Ellerinizle bel boşluğunuzu kapatacak şekilde belinize destek olun ve kalçanıza yaklaştırın. Ardından bedeninizi yukarı kaldırın, dizlerinizi yukarı çekin ve çenenizle dizlerinizi yaklaştırın.

Sonrasında yavaşça başlangıç konumunuza gelin. Omurganızın kıvrımlarını hissederek, yere tam olarak yatmadan nefes alın ve karnınızı sıkıp, nefes vererek tekrar dizlerinize yaklaşın. Aynı hareketi 10 – 15 defa yapın ve 1 dakika ara verin. 3 set yaparak egzersizinizi tamamlayın.

4. Side Plank

side-plankSide plank hareketi, klasik plank hareketinin yana yaslanarak yapılan halidir. Bu hareketi yaparken önce bacaklarınızı düz uzatacak şekilde yanlamasına yatın. Ardından dirseğinizi kırarak omuz hizasında yere paralel olarak uzatın. Sonrasında bedeninizi kaldırın. Karnınızı sıkarak bu şekilde 45 saniye bekleyin. Ardından 1 dakika ara verin ve bu şekilde 2 kez daha bekleyerek 3 set halinde egzersizinizi tamamlayın.

5. Inchworm / Walk Out

inchworm-walk-out

Orta seviye bir hareketle egzersizinizi sonlandırabilirsiniz. Bu hareket aynı zamanda bedeninizi dinlendirmeye de yardımcı olacaktır.

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açtıktan sonra belden kıvrılarak bedeninizi sakince yere bırakın. Bedeniniz, boynunuz ve başınız serbest kalsın. Elleriniz eğer yere değiyorsa, avuç içleriniz kendinize bakacak şekilde parmaklarınızı yere yaslayın, ancak yerden destek almayın. 5 – 6 saniye bu şekilde dinlendikten sonra ellerinizi yere yaslayın ve bacaklarınızı geri itin. Vücudunuzla yerde geniş açılı bir üçgen oluşturun. Avuç içlerinizle yeri itin, karnınızı sıkın ve esneyin.

Omurganızın dik, boynunuzun da serbest olmasına özen gösterin. Bu şekilde 45 saniye kadar kalın. Ardından dilerseniz 3 sete tamamlayabilirsiniz.

Yağ yakıcı zayıflama egzersizleri sayesinde siz de kolayca göbek bölgenizde biriken yağlardan kurtulabilir, daha fit bir karına sahip olabilirsiniz. Ancak unutmamakta fayda var, yediklerinizi kontrol altında tutmaz iseniz, bu yaptığınız hareketler çok da işe yaramayacaktır. Haftada 3 gün bu egzersizleri yaparak ve düzenli olarak koşarak daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz. Unutmayın, göbek eritmenin en hızlı yolu koşmaktan geçer.

***  Uyarı: Eğer kalp ve omurganızla alakalı bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan bu hareketleri yapmamalısınız.


PAYLAŞ

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin