Diyet listesi deyip geçmeyin!

0
517
diyet-listesi

Fazla kilosu olan herkes kış aylarını çok sever. Çünkü fazlalıklarımızı saklayan; montlarımız, kabanlarımız ve ceketlerimiz var. Fakat güneş açıp, ilkbahara adımımızı attığımızda; hemen paniğe kapılıp, harıl harıl diyet listesi araştırması yaptığımız da bir gerçek.

Diyet listesi deyip geçmeyin. Kararlı şekilde diyet yapacak bir insana, ‘Tamam bu diyet tam bana göre.’ dedirtmek çok zor. Hele ki her gün farklı bir diyet moda olunca, bu işler içinden daha da çıkılmaz bir hal alıyor.

Neden mi?
Çünkü modaya uygun diyetlerin en önemli problemi, sürdürülebilir olmamaları ve ömürlerinin çok kısa olması.

Peki o zaman bu işin çaresi ne?
Kesinlikle sağlıklı şekilde ilerleyebileceğiniz, sağlıklı ve sürdürülebilir diyetler.

Sağlıklı diyet listesi oluşturmak için yapmanız gerekenler

Hedeflediğiniz kiloya ulaşmaya çalışırken, gün içerisinde yediğiniz yiyeceklere fazlasıyla özen göstermeniz gerekiyor. Yoksa fazladan yediğiniz bu besinler ya da abur cuburlar mı demeliyim bilemiyorum, bir numaralı düşmanınız haline gelebilir. Ve yine bir diyet daha ‘Pazartesi tekrar başlarım.’ diyerek, hüzünle son bulur.

‘Ne yapalım yani? Binlerce çeşit diyet var ve bu diyetler genellikle çok karmaşık.’ dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız! Özellikle yoğun iş temposundaki insanların, seçtikleri diyetin takibini yapması çok zor. Bu yüzden belirli bir diyete sadık kalmak ve sonuçları korumak, neredeyse imkansız.

Bu imkansızlıklar içinde, uzun vadeli hedefiniz; kendinizi daha iyi hissetmek, daha fazla enerji almak, formunuzu korumak, hastalıklarla savaşmak ve besinlerin tadını çıkarmak ise, işte o zaman güç tamamen sizde. Sağlıklı diyet listesi sayesinde günlük alışkanlıkların hiçe sayıldığı ve bütün gün aç gezmenize yol açan diyetlerden kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı diyet listesi için yapmanız gerekenler ise şu şekilde

Beslenme Dengesi

Sağlıklı diyet planınızda beslenme dengesi sağlama k için yağların, proteinlerin, karbonhidratların ve sebzelerin iyi bir kombinasyonunu yapmalısınız.

Sağlıklı diyet planınıza eklemek için aşağıdaki harika proteinlerden yararlanabilirsiniz.

  • Kuru bakliyat: Siyah fasulye, nohut ve mercimek en iyi kuru bakliyat seçenekleridir.
  • Kuruyemiş: Badem, ceviz, antep fıstığı ve fındık en mükemmel kuruyemiş seçenekleridir.
  • Tuzlanmış veya şekerli fındıklardan kaçının.
  • İşlenmiş soya ve süt ürünlerinden kaçının.

Ulaşılabilir Hedefler

Kendiniz için bir hedef belirlerken ve sağlıklı bir diyet planı oluştururken en önemli şey, bunu ulaşılabilir kılmaktır. Çünkü sağlıksız beklentiler sağlıksız bir yaşam tarzı doğurur. Kaybetmek istediğiniz şey kilonuz mu? O zaman haftada 10 kg. vereceğinizi iddia eden diyetlere itibar etmeyin. Hedefiniz daha sağlıklı beslenmek mi? O zaman yemeklerinize daha fazla sebze, meyve, sağlıklı yağ ve protein ekleyin. Kendinizi sadece yumurta akı, ıspanak ve tavuk yiyerek aç bırakmayın. Başarıya ulaşmak için kendinizi hazırlayın.

Seçimler

Çoğu insan en geç bir ay içinde fazla kilolarından kurtulabileceği büyülü bir zayıflama hapı veya mucize bir diyet arıyor. Daha önce internette bu tarz aramalar yapmış olanlar bilir, böyle bir mucize maalesef yok. Tek bir gerçek var, o da sıkı bir çalışma yapmak ve bu konuda özveri göstermek.
Günlük öğünlerinize sağlıklı besin seçenekleri koyarak ve fiziksel aktivite ile bu durumu destekleyerek, olumlu bir değişim görmemeniz imkansız. Bu yüzden hayatınızı kontrol altına alın ve sağlıklı olmayı seçin.

Günlük diyet listesi

Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek çok önemli, bunu yukarıda defalarca tekrarladık. Fakat dönem dönem acil kilo vermemiz gereken durumlar ortaya çıkıyor. İşte böyle dönemlerde hepimize acil uygulamamız için günlük diyet listesi gerekiyor. Çok fazla zamanımızı almadığı ve acil olduğunu düşündüğümüz günleri kurtardığı için bu tarz diyetleri sevdiğinizi biliyoruz.

Zor günleri kurtarmanıza yardımcı olacak günlük diyet listesi, aşağıda sizi bekliyor.

saglikli-diyet-listesi

1 Günlük Diyet Listesi

Kahvaltı:

1 haşlanmış yumurta (Sert veya yumuşak)

1/2 greyfurt (Tatlandırıcısız)

1 fincan kahve (Şeker yok, krema yok, suni tatlandırıcı kullanabilirsiniz.)

Ara Öğün:

Her biri 1/4 dilim cheddar peynirli 2 peksimet

1 fincan kahve (Şeker yok, krema yok, suni tatlandırıcı kullanabilirsiniz.)

Öğle Yemeği:

1 kutu ton balığı

3 yarım saplı kereviz (Tuzsuz)

1 fincan kahve (Şeker yok, krema yok, suni tatlandırıcı kullanabilirsiniz.)

Akşam yemeği:

28 gr. derisi alınmış tavuk veya balık

6 brokoli veya karnabahar çiçeği

1 fincan kahve (Şeker yok, krema yok, suni tatlandırıcı kullanabilirsiniz.)


PAYLAŞ

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin